• Jak skutecznie się komunikować? Jak bezpiecznie przechowywać dane? Jak optymalnie finansować innowacje? Jak dbać o płynność finansową firmy?
  • Na te pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas kolejnej edycji Explore Talks, tym razem w Katowicach.

Explore Talks to networkingowe i interdyscyplinarne spotkania biznesowe. Przy jednym stole zasiadają równocześnie prelegenci i goście, żeby w swobodnej atmosferze porozmawiać o rozwoju firm. Partnerami ostatniego spotkania byli: GRENKE, Morele.net, Samsung i Kaizen Perfection. 

Jak bezpiecznie przechowywać dane?

Radosław Stasiak, wiceprezes zarządu Morele.net tłumaczy, że w przypadku firm z rozwiniętą infrastrukturą IT, chmura publiczna początkowo jest nieodzowna. Jednak na pewnym etapie może się okazać, że korzystanie z niej nie jest już efektywne kosztowo.

- W naszym przypadku doświadczyliśmy tego, wtedy gdy zaczęliśmy płacić za korzystanie z chmury ponad 10 tys. miesięcznie. Przeszliśmy do chmury prywatnej, ale niestety nie mogliśmy skopiować wszystkich funkcjonalności z chmury publicznej. Dlatego zbudowaliśmy rozwiązania Fabrado.com, chmurę hybrydową - tłumaczy.

Chmury hybrydowe łączą infrastrukturę lokalną, czyli chmury prywatne, z chmurami publicznymi. W chmurze hybrydowej dane i aplikacje mogą być przenoszone między chmurą prywatną i publiczną co jest bardzo elastyczne i udostępnia więcej opcji konfiguracji infrastruktury. Organizacje używają chmury publicznej do przetwarzania dużych zadań, ale z niższymi wymaganiami dotyczącymi bezpieczeństwa. Chmura prywatna przeznaczona jest między innymi do operacji z wrażliwymi dla firmy danymi, które nie mogą być współdzielone z danymi innych firm, tak jak ma to miejsce w chmurze publicznej.

W chmurze hybrydowej jest także możliwe przenoszenie dużego ruchu do chmury publicznej, np. wtedy gdy występują wydarzenie sezonowe. Organizacja może w krótkim czasie przenieść ruch do chmury publicznej w celu skorzystania z dodatkowych zasobów obliczeniowych.

- Zaletą chmur hybrydowych jest elastyczność, bo organizacja może zachować infrastrukturę prywatną na potrzeby poufnych zasobów, ale i skorzystać z dodatkowych zasobów w chmurze publicznej, gdy uzna, że jest to dla niej najbardziej efektywne i potrzebne - podsumowuje Radosław Stasiak.

Jak optymalnie finansować innowacje?

Damian Sowiński, dyrektor ds. handlowych w regionie Śląsk i Małopolska uważa, że innowacje są często postrzegane jako bardzo górnolotne działania, kosztochłonne badania R&D. Z praktycznego punktu widzenia innowacje, to po prostu usprawnienie procesów. Taką innowacją może być dla jednej z firm zakup szybszego komputera, praca na dwa monitory, a dla kolejnych zakup serwerów do data center czy systemu do zabezpieczania ciągłości pracy.

- Finansujemy firmy z sektora MŚP, ale jednocześnie współpracujemy z korporacjami. Jesteśmy partnerem finansującym, np. zakupu oraz wdrożenia oprogramowania do usprawniania procesów produkcyjnych, systemów do zabezpieczania ciągłości pracy. W dużych organizacjach nawet godzina przestoju generuje niewyobrażalne straty. Dla każdego z naszych klientów, rozwiązania nowej technologii będą rozwiązywały inny problem - podkreśla Damian Sowiński.

Trudno sobie wyobrazić rozwój przedsiębiorczości w Polsce bez rozwoju branży leasingowej. W ciągu 25 lat wartość rynku leasingu zwiększyła się z 1,5 do 83 mld zł. Według danych Związku Polskiego Leasingu, łączna wartość maszyn i urządzeń sfinansowanych przez branżę leasingową w ubiegłym roku wyniosła 21,7 mld zł i była wyższa o +17,7 proc. w odniesieniu do wyników z 2017r. W tej części rynku wszystkie kategorie produktów odnotowały lepszy wyniki niż 12 miesięcy wcześniej. Najwięcej zyskało finansowanie sprzętu budowlanego (+45,4% r/r), sprzętu medycznego (+39,1%), maszyn rolniczych (+18,2%). Blisko 10 proc. wynik branża osiągnęła w zakresie finansowania IT.

- Wśród najważniejszych czynników, mających wpływ na rosnący poziom finansowania maszyn i innych urządzeń jest solidny wzrost produkcji przemysłowej oraz wyraźny wzrost inwestycji dużych i średnich firm. Klienci zwracają uwagę na to, że słuchamy potrzeb biznesu i że jesteśmy w stanie dostosować warunki umów leasingowych do ich oczekiwań - podsumowuje Damian Sowiński.

Jak dbać o płynność finansową firmy?

Rynek faktoringu w Polsce rozwija się bardzo dynamicznie. Jak podaje Polski Związek Faktorów, obecnie z faktoringu korzysta 17 tysięcy klientów. W ostatnim roku powierzyli oni faktorom wierzytelności na łączną kwotę 243 mld zł. Jego siłą jest wysoka skuteczność w rozwiązywaniu codziennych problemów przedsiębiorców.

- Jedną z najbardziej palących kwestii jest bardzo długi czas oczekiwania na płatność. 3 miesiące i 24 dni, to średni czas zapłaty za fakturę przez klienta (odbiorcę towaru lub usługi). Faktoring jest narzędziem, które pozwala firmom na ciągły rozwój, mimo że ich odbiorcy wymagają bardzo długich terminów płatności. Znacząco poprawia kondycję finansową przedsiębiorstwa - mówi Grzegorz Garwacki, Manager ds. sprzedaży faktoringu w GRENKE.

Faktoring jest narzędziem pozwalającym na optymalne zarządzanie należnościami, na które składa się głównie finansowanie faktur, ale także monitorowanie płatności od odbiorców, weryfikacja i monitoring wiarygodności kontrahentów, a opcjonalnie także ochrona przed ryzykiem braku zapłaty od dłużnika. Faktoring to wypłata zaliczki przez GRENKE, w wysokości 80-90% wartości faktury, wystawionej tuż po dokonaniu sprzedaży do odbiorcy. W efekcie klient może korzystać ze środków finansowych faktora, mimo że jego odbiorca dokona płatności do GRENKE nawet po 3 miesiącach.

Grzegorz Garwacki dodaje, że faktoring zwiększa szanse małego przedsiębiorcy w relacjach z dużym podmiotem gospodarczym, odciąża go od często trudnych rozmów z dłużnikiem na temat płatności za faktury, dzięki czemu pozwala zachować dobre relacje z odbiorcami. GRENKE jest faktorem wspierającym każdy biznes, który rozumie, stąd zależy nam na osobistej relacji z klientami, by znać ich bieżące potrzeby.

- Naszym atutem jest racjonalne podejście do każdej decyzji, nie podejmujemy decyzji „jak automaty”, więc niewielkie odchylenia od prognoz, czy chwile trudności firmy, nie powodują z naszej strony zamykania relacji biznesowej, ponieważ takie podejście mogłoby doprowadzić do upadku naszego klienta. Mamy już ogromne doświadczenie w przejmowaniu klientów, do tej pory korzystających z usług dużych firm faktoringowych. Ci klienci postawili na najwyższą jakość obsługi, innowacyjne rozwiązania, takie jak automatyczny odczyt danych z faktury, doskonałe raportowanie codziennych transakcji faktoringowych. Wielką satysfakcję przynosi nam szczególnie praca z naszymi obecnymi klientami, a konsekwencją naszego zaangażowania jest odnawianie większości naszych umów faktoringowych, a także wielokrotne podnoszenie limitów faktoringowych - podsumowuje.

///

GRENKE to partner finansowy dla biznesu. Firma jest częścią międzynarodowego koncernu GRENKE AG, który powstał w latach 70-tych w Niemczech. GRENKE AG oferuje swoim Klientom szeroką gamę usług: od elastycznych rozwiązań leasingowych, przez produkty bankowe, po faktoring. Obecnie jest to jedna z największych niezależnych firm finansowych notowana na giełdzie we Frankfurcie nad Menem. W Polsce GRENKE finansuje inwestycje poprzez leasing i wspiera rozwój firm oferując faktoring. Ma siedzibę w Poznaniu i 4 biura regionalne.

Morele.net to jeden z największych i najpopularniejszych sklepów komputerowych w Polsce. W szerokiej ofercie sklepu można znaleźć wysokiej klasy laptopy, komputery na każdą kieszeń, wydajne podzespoły komputerowe oraz urządzenia peryferyjne. Szeroka oferta urządzeń, akcesoriów i podzespołów umożliwia skonfigurowanie i zakup komputerów o optymalnej wydajności i atrakcyjnej cenie.